Mansad
Sanal Dedektif

Mansad, internet üzerindeki metin tabanlı kaynakları sürekli tarayarak bu kaynaklardan terörle ilgili olanların tespit edilmesini, tespit edilen kaynakların sürekli olarak izlenmesini ve izlenen kaynaklarda bir değişiklik olması durumunda sistemin uzman kullanıcılarının uyarılmasını sağlayan web tabanlı bir yazılımdır.
Açıklaması

Mansad, geleneksel bilgi erişim sistemlerinin mimari altyapısı üzerine kurulu ancak yenilikçi olan bir sistem önermektedir. Çok dilli ortamların desteklendiği, sakıncalı içerikli sayfaların kapsam ve konularına göre sınıflandırıldığı, ses ve görüntülerin sağlandığı sürümleriyle Mansad, bir arama motorundan farklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Terör içerikli kaynak arayabilme özelliğinin yanı sıra herhangi bir konuyla ilgili tespit, takip ve değişiklik bildirimi yapabilir, fikir madenciliği özelliği sayesinde web kaynaklarındaki yorumları olumlu/olumsuz şeklinde etiketleyebilir, hedef odaklı tarama yapabilir, sınıflama özelliği sayesinde tespit edilen belgeleri anlamsal ilişkilerine göre sınıflandırabilir ve kaynak arşivleyebilir.

Mansad internetteki sakıncalı içerikli web sitelerini tespit edebilir, bu siteleri düzenli olarak izleyebilir ve bu sitelerdeki aktiviteleri sistem kullanıcısına bildirebilir. Emniyet iç güvenlik bakanlıkları birimleri, istihbarat teşkilatları ve diğer güvenlik servisleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, mimari altyapısıyla da bir konu takip sistemi olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Sağlanan Servisler

  • Hedef Odaklı Kaynak Tarama
  • Kaynak Sınıflama
  • Vektör Uzayı Modeli ile Tespit
  • Dil Modeli ile Tespit
  • Kaynak İzleme
  • Kaynak Değişiklik Tespiti
  • Kaynak Arşivleme

Destek: Tübitak-Teydeb


Proje Başlangıç Tarihi: 07.2009
Destek Süresi: 18 ay